stu nicholls dot com | menu - Professional dropdown #2
UNEB: Uganda National Examination Board
: : News Highlights
- News....
- Research Report 2013....
- NAPE Reports 2012....
- UNEB SMS service for exam....
- ....
: : UNEB calendar events
: : Career Opportunities
- ....
: : Contact Us

Ntinda Office:
35 Martyrs Way, Ntinda
P.O.Box 7066
Kampala-Uganda
Tel: 256-414-286635/6/7/8
Fax: 256-414-289397
Email: uneb@uneb.ac.ug
Website: www.uneb.ac.ug

Kyambogo Office:
8-13 Kyambogo Road
Tel:  256-312-260753
        256-414-286173
Fax: 256-414-287832
Email: uneb@africaonline.co.ug

Examination Instructions : Download

The purpose of the examinations is to assess the candidates' level of achievement. It is not an end in itself but will help to place candidates in their career paths. Candidates should therefore approach the examination without panic.


TIME ALLOWED FOR QUESTION PAPER: The time allowed for each paper is shown against the name of the paper and More »»

UCE : Exam Time Tables FINAL
Date Period Subject Duration
Friday
11th October
Afternoon

Briefing of candidates on Directions and Caution

2h
Monday
14th October
Morning273/1 Geography2h 30mins
Monday
14th October
Afternoon273/2 Geography2h 30 mins
Tuesday
15th October
Morning545/3 Chemistry2 hrs
Tuesday
15th October
Afternoon

621/1 Music Aural


 

45 mins
Tuesday
15th October
Afternoon752/2 Power and Energy
2hrs
Wednesday
16th October
Morning456/1 Mathematics2 hrs 30 mins
Wednesday
16th October
Afternoon456/2 Mathematics2hrs 30min
Thursday
17th October
Morning112/1 English Language2hrs
Thursday
17th October
Afternoon112/2 English Language
2hrs
Friday
18th October
Morning535/3 Physics2hrs 15 mins
Friday
18th October
Afternoon612/2   IPS Still Life/Nature2 hrs 30 mins
Friday
18th October
Afternoon820/1 Shorthand (60 w.p.m)40mins
Monday
21st October
Morning553/2 Biology
2hrs
Monday
21st October
Afternoon

751/2 Electricity and Electronics

753/3 Electrical Practice

3hrs
Tuesday
22nd October
Morning

241/1 History: EastAfrica

 

 

2hrs
Tuesday
22nd October
Afternoon241/2 History: West Africa
241/3 History: Central Africa
241/4 History: South Africa
2hrs
Wednesday
23rd October
Morning545/2 Chemistry2hrs
Wednesday
23rd October
Afternoon223/1 Christian Living Today2h 30 mins
Wednesday
23rd October
Afternoon224/1 CRE: (St Luke's Gospel)
2hrs
Wednesday
23rd October
Afternoon225/1 Islamic Religious Education
1h 30 mins
Thursday
24th October
Morning553/1 Biology2hrs 30mins
Thursday
24th October
Morning

500/3 General Science (Biology)


 

1hr 30mins
Thursday
24th October
Afternoon527/1 Agric Principles and Practices
2h 30 mins
Friday
25th October
Morning545/4 Chemistry
2hrs
Friday
25th October
Afternoon751/1 Electricity and Electronics
752/1 Power and Energy
753/1 Electrical Practice
810/1 Principles of Accounts
2h 30 mins
Monday
28th October
Morning800/1 Commerce
2h 30 mins
Monday
28th October
Afternoon500/1 General Science (Physics)
1h 30mins
Monday
28th October
Afternoon535/1 Physics
2hrs 15 mins
Tuesday
29th October
Morning535/2 physics2hrs 15 mins
Tuesday
29th October
Afternoon840/1 Computer Studies2hrs 30 mins
Tuesday
29th October
Afternoon612/1 Studio Technology
2hrs
Wednesday
30th October
Morning500/2 General Science (Chemistry)
545/1 Chemistry
1h 30mins
Wednesday
30th October
Afternoon224/2  CRE: Old Testament
224/3  CRE: The Early Church
224/4  CRE: The Church in E.A.
224/5  CRE: The African Religious Heritage
225/2  Islamic Religious Education
1h 30mins
Thursday
31st October
Morning535/4 Physics
612/6 Studio Technology (Planning)
2h 15 mins
Thursday
31st October
Afternoon610/2 Art: Nature
2h 30 mins
Thursday
31st October
Afternoon612/6 Studio Technology
3 hrs
Friday
1st November
Morning652/2 Clothing and Textiles
654/2 IPS Clothing & Textiles
732/3 Woodwork
742/3 Metalwork
3hrs
Friday
1st November
Afternoon208/1 Literature in English
2h 30 mins
Monday
4th November
Morning527/2 Agric Principles and Practices
610/4 Art: Imaginative Composition
(Sketching Session)
612/4 IPS: Imaginative Composition
(Sketching Session)
2hrs
Monday
4th November
Afternoon610/4 Art: Imaginative Composition
612/4 IPS: Imaginative Composition
3hrs
Tuesday
5th November
Morning553/3 Biology2hrs
Tuesday
5th November
Morning831/1 Typewriting
2hrs 30 mins
Tuesday
5th November
Afternoon610/3 Art: Living Person
612/3 IPS: Living Person
3hrs
Wednesday
6th November
Morning545/5 Chemistry2hrs
Wednesday
6th November
Afternoon743/1 Building Construction
610/1 Art: Still Life
2h 30 mins
Thursday
7th November
Morning535/5 Physics

2hrs 15 mins
Thursday
7th November
Afternoon285/1 Political Education
2hrs
Friday
8th November
Morning553/4 Biology
2hrs
Friday
8th November
Afternoon285/2 Political Education
2hrs
Monday
11th November
Morning

305/1 Acoli
315/1 Lango

325/1 Lugbarati
335/1 Luganda

345/1 Runyankore/Rukiga
355/1 Lusoga

365/1 Ateso

375/1 Dhopadhola

2hrs
Monday
11th November
Afternoon

305/2 Acoli

315/2 Lango

325/2 Lugbarati
335/2 Luganda
345/2 Runyankore/Rukiga
355/2 Lusoga

365/2 Ateso

375/2 Dhopadhola

2hrs 30mins
Tuesday
12th November
Morning610/5 Art: Craft (Planning)
612/5 IPS: Craft (Planning)

2h 15 mins
Tuesday
12th November
Afternoon610/5 Art: Craft (Test)
612/5 IPS: Craft (Test)
3hrs
Wednesday
13th November
Morning475/1 Additional Mathematics
2hrs 30 mins
Wednesday
13th November
Morning631/1 Health Education1hr
Wednesday
13th November
Afternoon475/2 Additional Mathematics
631/2 Health Education
2hrs 30 mins
Thursday
14th November
Morning840/2 Computer Studies
2hrs 15 mins
Thursday
14th November
Morning337/1 Arabic: Grammar, Reading, Comprehension & Translation
732/1 Woodwork
742/1 Metalwork

2hrs
Thursday
14th November
Morning736/1 Mechanical Practice
745/1 Building Practice
2h 30 mins
Thursday
14th November
Afternoon732/2 Woodwork
742/2 Metalwork
835/1 Office Practice
2hrs
Thursday
14th November
Afternoon337/2 Arabic: Composition & Summary
1h 30 mins
Friday
15th November
Morning301/3 Latin1hr
Friday
15th November
Morning309/1 German: Composition & Grammer2hrs
Friday
15th November
Morning314/2 French: Grammer & Reading, Comprehension1h 30mins
Friday
15th November
Morning

336/1 Lugha ya Kiswahili

745/3 Building Practice

2hrs 30 mins
Friday
15th November
Morning743/2 Building Construction6hrs
Friday
15th November
Afternoon309/2 German: Dict, Reading & Listening Comprehension
2hrs
Friday
15th November
Afternoon314/3 French: Written Expression/Composition
1hr 30 mins
Monday
18th November
Morning845/1 Entrepreneurship Education2hrs 30 mins
Monday
18th November
Afternoon845/2 Entrepreneurship Education2hrs 30 mins
Tuesday
19th November
Morning610/7 History of Art
612/7 IPS History of Art
2hrs 15 mins
Tuesday
19th November
Morning

301/1 Latin

652/1 Clothing and Textiles
654/1 IPS Clothing and Textiles
662/1 Foods & Nutrition
665/1 IPS Foods & Nutrition
672/1 Home Management

2hrs
Tuesday
19th November
Morning735/1 Technical Drawing
736/2 IPS Technical Drawing
745/2 IPS Technical Drawing
753/2 IPS Technical Drawing
3hrs
Tuesday
19th November
Afternoon218/1 Fasihi ya Kiswahili2hrs 30 mins
Tuesday
19th November
Afternoon621/2 Music
735/2 Technical Drawing (Mechanical)
735/3 Technical Drawing (Building)
736/3 Mechanical Practice
3hrs
Tuesday
19th November
Afternoon

301/2 Latin

2hrs
© 2010 UNEB, Designed by Data Care (U) Ltd Home | Publications | Timetables | Exam Centers | News | Contacts | Sitemap